مقاله ها

تهران- ایرنا- رییس جمهوری ونزوئلا اعلام کرد: به طور قطع پس از مارس 2018 میلادی (یازدهم فروردین 1397) توافق کاهش تولید نفت که بین اعضای سازمان کشورهای صادرکگننده نفت (اوپک) و غیراوپکی ها صورت گرفت، تمدید می شود.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری رویترز انگلیس، «نیکلاس مادورو» امروز (چهارشنبه) در یک سخنرانی تلویزیونی افزود: من در آخرین سفر خود به خاورمیانه، این مساله را با رییس جمهوری اسلامی ایران مطرح کردم و تهران نیز با تمدید این توافق موافق بود.
به گزارش ایرنا، مادورو که برای شرکت در نخستین نشست سران سازمان همکاری اسلامی در زمینه علم و فناوری به آستانه قزاقستان سفر کرده بود، یکشنبه این هفته (نوزدهم شهریورماه) با رییس جمهوری اسلامی ایران دیدار کرد.
«حسن روحانی» در دیدار همتای ونزوئلایی خود تداوم رایزنی میان کشورهای صادرکننده نفت را ضروری دانست و گفت: تلاش های اعضای اوپک و غیراوپک بویژه ونزوئلا برای کاهش تولید، پایداری و تعادل بهای نفت دستاوردهای مثبتی داشته که تداوم این تلاش ها ضروری است.
مادورو در سخنرانی امروز خود اضافه کرد: بیستم سپتامبر (بیست و نهم شهریورماه) وزیران نفت اوپک در وین جلسه دارند که موقعیت مناسبی برای رسیدن به اجماع در این مورد است و بعید نیست توافق یاد شده تمدید شود.
به گزارش ایرنا، اوپک در نشست رسمی سی ام نوامبر 2016 (دهم آذرماه 1395) در وین، برای نخستین بار از سال 2008 میلادی با کاهش تولید موافقت کرد تا با کاهش مازاد عرضه نفت در بازارها، به بالا رفتن سطح قیمت ها کمک کند.
براساس این توافق، مقرر شد اوپک یک میلیون و ٢00 هزار بشکه در روز از سطح تولید خود بکاهد.
ایران، الجزایر، آنگولا، اکوادور، گابن، عراق، کویت، لیبی، نیجریه، قطر، عربستان، امارات و ونزوئلا اعضای اوپک به شمار می روند.
ایران، نیجریه و لیبی تا رسیدن به سطح تولید پیش از بحران خود از برنامه کاهش تولید اوپک مستثنا شدند.
اوپک همچنین موفق شد بیستم آذرماه 1395، تولیدکنندگان نفت غیراوپک شامل روسیه، قزاقستان، گینه، جمهوری آذربایجان، سودان، مالزی، عمان، بولیوی، مکزیک، بحرین و برونئی را با خود همراه سازد.
این تولیدکنندگان نیز در مجموع با کاهش 600 هزار بشکه در روز از تولید نفت خود موافقت کردند.
وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو اوپک در نشست رسمی چهارم خرداد امسال این سازمان با تمدید توافق کاهش تولید نفت برای 9 ماه دیگر موافقت کردند.