مدیر مطالعات و سنجش ریسک شرکت بورس کالای ایران از راه اندازی تابلوی مناقصه در این بورس خبرداد.
تابلوی مناقصه در بورس کالا راه اندازی می‌شود
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ جواد فلاح با اشاره به اینکه تاثیر تابلوی مناقصات در شفاف سازی قیمت‌ها مثبت خواهد بود، افزود: تاکنون بورس کالای ایران محلی برای مزایده‌ها بوده و بستری برای مناقصه در بورس مورد نظر فراهم نبوده است.
وی اظهار داشت: بورس کالای ایران به همین دلیل موضوع مورد نظر را با سازمان بورس و اوراق بهادار در میان گذاشت و سازمان نیز پس از بررسی‌های لازم این پیشنهاد را جهت تصویب به شورای عالی بورس ارجاع داد.
مدیر مطالعات و سنجش ریسک شرکت بورس کالای ایران گفت: بحث تابلوی مناقصه در بورس کالا از موضوع‌های مورد بحث در جلسه دیروز شورای عالی بورس کشور بود.
وی در مصاحبه با رادیو اقتصاد افزود: عمده بنگاه‌های اقتصادی که در کشور کالا تولید می‌کنند در بورس کالا حضور دارند.
فلاح در ادامه از ابزارهای مختلف تامین مالی در بورس کالای ایران خبر داد و اظهار داشت: برای گسترش این ابزار‌ها نیز برنامه ریزی‌های مناسبی صورت گرفته است.
وی یادآور شد: ابزارهای جدید تامین مالی کالایی با همکاری سازمان بورس و اوراق بهادار به عنوان نهاد ناظر و شورای عالی بورس به عنوان نهاد بالادستی در حال طراحی است.
علی نقوی مدیرعامل مرکز مالی ایران نیز در برنامه «رهیافت» رادیو اقتصاد گفت::
تامین مالی بلند مدت بنگاه‌های اقتصادی باید از طریق بازار سرمایه انجام شود.
وی افزود: خوشبختانه د. سالیان اخیر تحولات خوبی در بازار سرمایه کشور اتفاق افتاده و ابزارهای جدیدی در این بازار معرفی شده است.
مدیرعامل مرکز مالی ایران تصریح کرد: در حال حاضر شرایط برای بنگاه‌های اقتصادی کشور به خوبی فراهم است تا بتوانند از طریق بازار سرمایه تامین مالی کنند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اعلام اینکه سابقه بانکداری در ایران به بیش از ۸۰ سال می‌رسد، گفت: عموم مردم امروز با انواع ابزارهای بانکی آشنایی دارند و بدون ریسک می‌توانند در شبکه بانکی سرمایه گذاری کنند.
نقوی با بیان اینکه بازار سرمایه ریسک‌های متفاوت و بازدهی‌های مختلفی دارد، افزود: هم اکنون در بازار مزبور صندوق‌های سرمایه گذاری و ابزارهای لازم جهت کاهش ریسک سرمایه گذاری برای عموم مردم طراحی شده است منت‌ها می‌طلبد مردم با فرهنگ سازی و آموزش بیشتر با این بازار آشنا شوند.
 
 تالار صادراتی بورس کالا میزبان عرضه 55 هزار تن سنگ آهن
 
 تالار صادراتی بورس کالای ایران میزبان عرضه 55 هزار تن سنگ آهن دانه بندی مجتمع سنگان است.
 10 هزار تن تختالC، 5 هزار تن سبد شمش فولادی، 5 هزار تن شمش بلوم شرکت فولاد خوزستان و 4 هزار تن شمش هزار پوندی شرکت ایرالکو در تالار محصولات صنعتی و معدنی عرضه می شود.
 48 هزار تن انواع قیر و 400 تن عایق رطوبتی نیز در تالار صادراتی عرضه می شود.
علاوه براین، 51 هزار و 803 تن انواع قیر، مواد پلیمری، مواد شیمیایی و وکیوم باتوم نیز در تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی عرضه می شود.
تالار محصولات کشاورزی بورس کالای ایران نیز در این روز شاهد عرضه 234 هزار و 750 تن گندم خوراکی، 12 هزار تن گندم دوروم، 300 تن شکر سفید،150 تن جو دامی و 145 هزار قطعه جوجه یک روزه است.
همچنین 19 هزار و 206 تن گندم خوراکی در قالب طرح قیمت تضمینی در این تالار عرضه می شود.
بازار فرعی بورس کالای ایران نیز  عرضه 7 هزار و 137 تن ضایعات فلزی، بشکه خالی، کنسانتره فسفات، کود مایع ازته، ورق گرم ضخامت 2 و قند کله و خردشده را تجربه می کند.