HiWeb 01

شرکت داده گستر عصر نوین با نام تجاری های وب اولین شرکت بورسی است که در نوبت عرضه در گروه اطلاعات و ارتباطات ایستاده‌است. پیش از این نیز دو شرکت فرابورسی اپرداز و اوان در این گروه به بازار اوراق بهادار عرضه گردیند.

های وب با سرمایه‌ی 4،000،000 میلیون ریالی شرکتی خانوادگی محسوب می‌شود که در سال 1382 توسط خانواده میری از دولت خریداری گردیده‌است.

جریان‌های درآمدی شرکت های وب از موارد زیر تشکیل می‌گردد:

 

clip_image002[6]

1.      طرح خدمات عمومی اجباری Universal Service Obligation- (USO) توسط دولت یازدهم راه‌اندازی گردید به طوری که از ابتدای سال 1392 تعداد روستاهایی که تحت پوشش اینترنت قرار گرفتند از صفر به 27،000 روستا رسیدند. در مناقصه این طرح ملی شرکت های وب و مخابرات ایران شرکت نمودند که به علت پیشنهاد قیمت بسیار بالای مخابرات، برنده مناقصه شرکتِ های وب گردید و به صورت انحصاری طرف قرارداد دولت شد. در این طرح دولت هزینه راه اندازی و نگهداشت شبکه اینترنت را به های وب می‌پردازد و درآمد حاصل از فروش خدمات اینترنت به مشترکین روستا نیز به حساب های وب واریز می‌گردد. نسبت سود ناخالص به فروش این طرح 84.3 درصد است. مجموع درآمد این قرارداد بالغ بر 5000 میلیارد ریال است که طی 10 سال شناسایی می‌گردد.

 

2.      بازار ارتباطات ثابت (اینترنت خانگی) بین شرکت‌های مخابرات، آسیاتک، شاتل و های‌وب تقسیم شده‌است که 60 درصد این بازار در دست مخابرات است.

3.      های‌وب موافقت اصولی اپراتور مجازی (MVNO)، را اخذ کرده‌است تا بتواند سیم‌کارت‌های خود را به بازار عرضه نماید و در آینده به دلیل گسترش بازار موبایل از ارائه خدمات بر روی این بستر بهره برد و به تدریج از فعالیت در بازار خطوط ثابت را کاهش دهد.

4.      در اقدامی کم سابقه، های‌وب توانسته‌است شریک تجاری ودافون (Vodafone) در ایران شود که این موضوع باعث کاهش هزینه مکالمات بین‌المللی و کاهش هزینه خرید قطعات و تجهیزات از وندورهای خارجی می‌شود. علاوه بر این با حضور پژو در بازار ایران و همکاری پژو و ودافون در دنیا به طوری که خودروهای پژو مجهز به سیمکارت ودافون هستند از این جهت نیز چشم‌انداز مثبتی برای های‌وب وجود دارد.

5.      شرکت های‌وب دارای موج‌های با فرکانس‌های پایین است که بسیار ارزشمند هستند، طول موج با فرکانس رابطه عکس دارد بنابراین هر چه فرکانس پایین‌تر باشد، طول موج بیشتر و امواج می‌توانند مسیر بیشتری را طی نمایند.

6.       سیستم ترانک عمومی که در نهادهای دولتی و اورژانسی مثل آتش‌نشانی استفاده می‌شود یکی از حوزه‌های اصلی کار شرکت های‌وب و بازاری بکر است چرا که برای فعالیت در این بازار نیاز به فرکانس‌های پایین است که شرکت های‌وب دارنده چنین فرکانس‌هایی است، سیستم ترانک عمومی سیستم‌های بی‌سیم اورژانسی را نیز شامل می‌گردد که امروزه تقاضای بسیار بالایی در این حوزه وجود دارد.

 

نکات خاص:

عمده مطالبات شرکت های وب نیز از دولت و بانک ملی است که در پروسه اداری دریافت قرار دارد.

طبق قوانین مالیاتی، شرکت های وب به ازای هر 10 درصد رشد درآمد، از 1 درصد تخفیف مالیاتی بهره‌مند می‌گردد.

شرکتِ های‌وب جهت استفاده از صرفه به مقیاس، نیروی انسانیِ بخش پشتیبانی خود را برون سپاری کرده‌است که دلیل اصلی کاهش تعداد نیروی انسانی در بودجه سال 1396 همین موضوع است، در عوض هزینه برون سپاری به هزینه‌ها اضافه شده‌است.

 

روند سودآوری:

همانطور که در نمودارهای زیر ترسیم ‌شده است شرکت های وب شرکتی با سرعت رشد بسیار بالا است که با توجه به رشد صنعت IT و ICT همچنان رشد در این شرکت ادامه دار خواهد بود.

 

 

clip_image004[4]

 

 

 

clip_image006[4]

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب مرتبط