شان اسپایسر، سخنگوی کاخ سفید در نشست خبری روز چهارشنبه با خبرنگاران گفت که نامه امروز رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا درباره «برجام» به معنی عدم احتمال تقلب ایران در این توافق هسته‌ای نیست. 

رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا امروز در نامه‌ای خطاب به رئیس‌ مجلس نمایندگان آمریکا ضمن اعلام پایبندی ایران به برجام نوشته بود که واشنگتن در حال بررسی کامل این توافق هسته‌ای است. 

سخنگوی کاخ سفید در پاسخ به سوال یک خبرنگار مبنی بر اینکه آیا این نامه به معنی عدم احتمال تقلب ایران در برجام است گفت: «خیر، آنچه این نامه می‌گوید این است که رئیس‌جمهور خواستار بررسی بین سازمانی برجام است.»

اسپایسر تصریح کرد نامه تیلرسون، گزارش 90 روزه دولت آمریکا به کنگره درباره برجام بوده است.

وی همچنین گفت که آنچه این نامه نشان می‌دهد این است که رئیس‌جمهور آمریکا به شورای امنیت ملی این کشور دستور بررسی برجام را داده تا ارزیابی‌هایی درباره اینکه آیا رفع تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران در راستای منافع ملی آمریکا بوده است یا خیر، انجام شود. 

اسپایسر همچنین گفت: «این نامه به صراحت کارهایی که رئیس‌جمهور برای اطمینان از پایبندی آنها به تعهداتشان انجام خواهد داد را مشخص می‌کند.»

سخنگوی کاخ سفید در پاسخ به این سوال که آیا ترامپ از بابت تقلب احتمالی ایران در برجام نگران است گفت: «فکر می‌کنم که او به همین دلیل است که خواستار انجام این بررسی شده است. اگر اینطور نبود و او فکر می‌کند که همه چیز خوب است، اجازه می‌داد همه چیز به همین منوال پیش برود.»

وی اضافه کرد: «در طول ۹۰ روز آینده (تا زمان گزارش بعدی)، این توافق را بررسی می‌کنیم تا ببینیم وضعیت توافق چگونه است و پیشنهادات خود را به رئیس‌جمهور ارائه می‌کنیم.»

سخنگوی کاخ سفید همچنین درباره اظهارنظر نادرست مقام‌های پنتاگون و کاخ سفید درباره مسیر ناوگروه تهاجمی‌ای که قرار بود عازم شبه جزیره کره شود اما از اقیانوس هند سر درآورد هم اظهار نظر کرد.

وی گفت که رئیس‌جمهور آمریکا گفته که ناو کارل وینسون در حال حرکت به سمت شبه جزیره کره است و این اتفاق در حال حاضر در حال رخ دادن است.

اسپایسر از پاسخ به سوالات بیشتر خبرنگاران درباره جزئیات این موضوع اجتناب کرد و آنها را به سخنگوی وزارت دفاع ارجاع داد.

سخنگوی کاخ سفید به سوال یک خبرنگار مبنی بر اینکه آیا دولت ترامپ نگران این موضوع نیست که وضع تحریم‌های جدید علیه ایران به بهانه‌های حقوق بشر و مسائل موشکی تهران را به نقض برجام ترغیب کند اینطور پاسخ داد: «مشخص است که هر اقدامی که ما انجام دهیم - اگر قرار باشد کاری بکنیم - اقدامی خواهد بود که توسط یک فرایند بین سازمانی مورد تأیید قرار خواهد گرفت و برای دستیابی به اهدافی که ما مد نظر داریم این ملاحظات، در نظر گرفته خواهند شد. تحریم‌ها در بسیاری موارد ابزارهای موثری بوده‌اند اما همان‌طور که قبلاً هم گفته‌ایم رئیس‌جمهور اقداماتی که قرار است انجام دهد را جار نمی‌زند. ما این فرایند بین‌سازمانی را انجام خواهیم داد و طی آن گزینه‌های در دسترس را با مشارکت نهادهای مختلف بررسی خواهیم کرد. »  

سخنگوی کاخ سفید در ادامه فرایند بررسی توافق هسته‌ای را «اقدامی محتاطانه» خواند و خاطرنشان کرد: «ما از اثرات نامطلوب احتمالی‌ای که چنین اقدام‌هایی - خواه اقتصادی باشد یا اقدام سیاسی یا نظامی - ممکن است داشته باشد آگاه هستیم و ما همیشه این گزینه‌ها را سبک و سنگین می‌کنیم.»  

شان اسپایسر، همچنین در جواب خبرنگاری که پرسیده بود آیا دولت ترامپ مطابق آنچه قبلاً اعلام کرده هنوز مذاکره مجدد درباره برجام و رسیدن به توافقی جدید را مد نظر دارد گفت: «یکبار دیگر می‌گویم، به خاطر همین مسائل است که ما می‌خواهیم این بررسی بین سازمانی را انجام دهیم. بخشی از این فرایند قرار است این باشد که کل تیم، این توافق را ظرف 90 روز آینده مورد بررسی قرار دهد. بنابراین پیشنهاداتی به رئیس‌جمهور درباره وضعیت توافق و نحوه اقدام آتی در مورد آن ارائه خواهد شد.»

اسپایسر در توضیح درباره «فرایند بین‌سازمانی» برای بررسی توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 هم گفت: «بخشی از این فرایند بررسی، تعیین نحوه پایبندی ایران به این توافق است.»